Farbenie vlasov


Farbenie vlasov je prax mení farbu vlasov. Hlavné dôvody pre tento postup kozmetické, napr na pokrytie sivé vlasy, zmeniť na farbu považovaný za viac módne a žiaduce, a obnoviť pôvodnú farbu vlasov, potom, čo bol odfarbené kaderníctvo procesov alebo slnko bielenie. Farbenie vlasov, čo je staroveké umenie, zahŕňa ošetrenie vlasov s rôznymi chemickými látkami.


 Permanentná farba vlasov

Populárny spôsob, ako dosiahnuť trvalého farbenie vlasov je pomocou oxidačných farbív. Jednotlivé zložky týchto výrobkov patrí 1,4-diaminobenzén (historicky), alebo 2,5-diaminotoluén (v súčasnej dobe), spojovací prostriedok, a okysličovadlo. Tento proces sa zvyčajne vykonáva v alkalickom prostredí [4].

Mechanizmus oxidácie farbív zahŕňa tri kroky: 1) oxidácia 1,4-diaminobenzén derivátu chinónová stave. 2) Reakcia tohto diiminových so spojkou (podrobnejšie viď nižšie). 3) Oxidácia výslednej zmesi na koncový farbivo.

Príprava (farbivá prekurzorov) je v leuko (bezfarebné) forme. Oxidačné činidlá sú zvyčajne peroxid vodíka, a alkalické prostredie je zvyčajne poskytovaná amoniakom. Kombinácia z peroxidu vodíka a primárnej medziprodukt spôsobí prírodných vlasov, ktoré majú byť odľahčené, poskytuje "prázdne plátno" pre farbivá. Amoniak otvára póry vlasu, takže farba môže skutočne puto s vlasmi a urýchľuje reakcie farbivá s vlasmi.

Rôzne kombinácie primárnych medziproduktov a kopulačných poskytujú spektrum odtieňov farby na vlasy. Primárne medziprodukty aromatické para zlúčeniny, ako 1,4-diaminobenzén alebo 4-amino-. Spojky meta-substituované deriváty anilínu. Prichádzajú do troch hlavných tried na základe farby, ktoré produkujú, keď reaguje s primárnym medziproduktu.
 



Demi-permanentné farba vlasov

Demi-permanentné farba vlasov je permanentná farba vlasov, ktorá obsahuje alkalickú látku inú ako amoniak (napr. etanolamín, uhličitan sodný) a, a to vždy použité s developerom, môže byť koncentrácia peroxidu vodíka v tomto developera byť nižšia, než použitie s trvalým vlasmi farba. Vzhľadom k tomu, že alkalické látky používané v demi-permanentné farby sú menej účinné pri odstraňovaní prírodné pigment vlasov než amoniaku tieto produkty poskytujú bez odľahčenia vlasové farby počas farbenia. Ako výsledok, oni nemôžu farba vlasy svetlejší odtieň, než tomu bolo pred farbenie a menej škodlivé pre vlasy, než je ich trvalé náprotivok.

Demi-permanenty sú oveľa účinnejšie pri krytí šedivých vlasov ako polo-permanenty, ale menej než permanenty.

Demi-permanenty majú niekoľko výhod v porovnaní s permanentnou farbou. Vzhľadom k tomu, že je v podstate bez zdvíhania (tj odstránenie) prirodzená farba vlasov, výsledná farba je menej homogénny / homogénny ako trvalé, a preto je prirodzené, sú jemnejšie na vlasy a teda bezpečnejšie, najmä pre poškodené vlasy, a umyť sa v priebehu času (typicky 20-28 šampóny), tak koreň opätovný rast je menej nápadný a ak k zmene farby je žiaduce, že sa ľahko dosiahne. Demi-permanentné farby na vlasy sú v podstate permanentné farby a tmavšie odtiene najmä môžu pretrvávať dlhšie, než je uvedené na obale.
 Dočasné farba vlasov
Dočasné farba vlasov je k dispozícii v rôznych formách, vrátane prepláchnutie, šampóny, gély, spreje, peny a Dočasné farba vlasov je zvyčajne jasnejšie a živšie ako semi-permanentné a permanentný farbu vlasov. To je najviac často používaný na farbenie vlasov pri zvláštnych príležitostiach, ako kostým strany a Halloween.

Pigmentové molekuly dočasné farby vlasov veľké a nemôžu preniknúť pokožky vrstvu. Farebné častice zostávajú absorbované (tesne priľnavé) na vlasu a ľahko odstrániť jedným šampónovanie. Dočasné farba vlasov môže pretrvávať na vlasy, ktoré príliš suché alebo poškodený spôsobom, ktorý umožňuje migráciu farbiva do vnútra vlasu.
 Nežiaduce účinky farbenie vlasov

Farbenie vlasov spočíva v použití chemických látok, ktoré schopné odstránenie, nahradenie , alebo zakrývanie pigmenty prirodzene nachádza vo vnútri vlasu. Používanie týchto látok môže viesť k sérii nežiaducich účinkov, vrátane dočasné podráždenie pokožky a alergie, poškodenie vlasov, zmena farby kože a neočakávaným výsledkom farba vlasov.

Nežiaduce účinky rôznych produktov za následok stratu vlasov a v extrémnych prípadoch plešatenie

Ak spotrebovanej v tele prostredníctvom vdýchnutia alebo trávenie niektoré značky farbenie vlasov preukázali, že spôsobí zápchy a iné nebezpečné narušenie v rámci ľudských orgánov.

Navyše, tam je pokračujúca diskusia o vážnejšie zdravotné dôsledky použitia farby vlasov, vrátane otravy olovom.
 
Podráždenie kože a alergie

V niektorých jedincov môže byť použitie farbenie vlasov spôsobiť alergickú reakciu a / alebo podráždenie kože. Príznaky týchto reakcií môžu zahŕňať sčervenanie, vredy, svrbenie, pálenie a nepríjemné pocity. Symptómy sa niekedy nemusia byť viditeľné hneď po po aplikácii a spracovaní odtieň, ale môže vzniknúť aj po niekoľkých hodinách alebo dokonca o deň neskôr. Ak chcete zabrániť alebo obmedziť alergické reakcie, väčšina produktov, farba vlasov odporúčame, aby klient vykonať, kožný test pred použitím výrobku. Jedná sa o miešanie malé množstvo odtieňa prípravy a aplikácie priamo na kožu po dobu 48 hodín. Pokiaľ dôjde k podráždeniu, výrobcovia odporúčajú, že klient nebude používať produkt.
 vlasy poškodené

Vlasy, ktoré bolo poškodené nadmerným namáhaním chemikáliami je považovaná za ukončenú, spracovanie. To má za následok suché, drsné a krehké vlasy. V extrémnych prípadoch môže byť srsť tak zničené, že sa odtrhne úplne. Toto platí najmä pre afro-karibské vlasy, a to najmä ak sú použité v kombinácii s relaxers. Liečebné procedúry k dispozícii, ale jediným skutočným riešením je zastaviť používanie chemických látok do nové vlasy rastú a poškodené vlasy je orezaný.
 sfarbenie kože
Koža a nechty sú vyrobené z rovnakého typu zrohovatenej proteínu vlasov. To znamená, že kvapká, pošmyknutia a navyše vlasy odtieň okolo línie vlasov môže spôsobiť škvrny vyblednutú kožou. To je viac spoločného s tmavšie farby na vlasy a osoby so suchou pokožkou absorpčným.

Toto sfarbenie zmizne, pokožka prirodzene obnovuje sám a horná vrstva kože je odstránená (zvyčajne trvá niekoľko dní alebo maximálne týždeň). Dobrým spôsobom, ako zabrániť farbivá sfarbenie je dať tenkú vrstvu vazelíny alebo oleja prípravok na báze okolo vlasov. Odporúča sa, aby latexové alebo nitrilové rukavice sa nosia na ochranu rúk.
 nezamýšľané výsledky

Niektoré faktory ovplyvňujú konečnú farbu na vlasy po farbení procesu.

     Pre semi-permanentné a demi-permanentné farby, výsledná farba je zmes prirodzenej farby vlasov a farbivá farby.
     Bielený vlasy budú často vyžadovať predbežnú pigmentácie pred aplikáciou farby. Farbenie odfarbené vlasy hnedý môže vyústiť v šedej alebo veľmi popolavo sivá (lesk) vlasy.
     Skôr farba ošetrené vlasy môžu reagovať nepredvídateľne s nasledujúcimi farebnými liečby.
     Predchádzajúca používanie šampónov, ktoré vkladáte vrstvu plastu na vlasy môžu blokovať pôsobenie farbivá.
     Prítomnosť minerálov, solí, chlóru a iných nečistôt vo vode, používané v procese farbenia
     Niektoré lieky môžu zmeniť vlasy chémia
     Farbenie tmavé vlasy, aby sa dosiahol želaný svetlý odtieň vyžaduje bielenie, zatiaľ čo v druhej farebné spracovanie. Bielený vlasy môžu ešte mať žltú alebo medený odtieň. Fialová farba na báze môžu rušiť žlté tóny a modrej na báze odtieň vyruší medený pomaranč.
     Pórovitosť vlasov môže mať vplyv na konečné odtieň. Zvyčajne pórovitých chlpy "vsiakne" do farby viac, a preto sa často obracia so tmavšie, než sa očakávalo.

Profesionálne vlasové kolorista majú rad produktov, ktoré boli opravené alebo  nezamýšľané výsledky farbenie vlasov.
 História
Portrét Lafayette v roku 1830, vo veku 73, sa smolne čierne vlasy.

Farbenie vlasov je staroveké umenie. V dávnych dobách boli farbivá získané z rastlín. Niektoré z najviac dobre známy je henna (Lawsonia inermis), indigo, Cassia obovata, Senna, kurkuma a amla. Iní zahŕňajú kata, šupka čierneho orecha, červeným okrom a pór. V knihe 1661 osemnásť kníh Tajomstvo umenia a príroda, rôzne metódy farbenia vlasov čierne, sú vysvetlené zlatá, zelená, červená, žltá a biela. Vývoj syntetických farbív na vlasy, je sledovaná na 1860 objave reaktivity PPD sa vzduchom. Farbenie vlasov je teraz multibillion doláru priemyslu, ktorý zahŕňa použitie ako rastlinného pôvodu a syntetických farbív.
Na rastlinnej báze farbiva

Henna je oranžové farbivo bežne používajú ako vklad iba pre farbu vlasov, ktorého aktívna zložka, Lawson, sa viaže na keratín. Preto sa považuje za semipermanentné na trvalé, v závislosti na osobe typ vlasov. Väčšina ľudí sa dosiahne trvalé farbu z henny, a to najmä po druhej farbivá. Pri opakovanom použití oranžová farba buduje na červenú a potom Auburn. Kým "prírodný" henna je zvyčajne červenej farby, variácie existujú. Tieto zmeny zvyčajne obsahujú zložky z iných rastlín, a dokonca aj syntetických farbív.

Indigo je prírodné farbivo z rastliny Indigofera tinctoria (, suffructicosa alebo arrecta), ktoré môžu byť pridané do henny alebo stavať na nej vytvoriť hnedej čiernej farby vo vlasoch. Na farebnom bicykli, henna je oranžová a indigo modrá, tak sa doplňujúce, dve farby spoločne pracovať na vytvorení hnedé tóny. Rovnako ako henna, indigo môže vyblednúť po jednej aplikácii, ale to sa stáva natrvalo na vlasy s opakovaným použitím.

Použitie na rastlinnej báze farbu ako henna môže spôsobiť problémy neskôr, keď sa snažia urobiť trvalú alebo trvalý farbu vlasov. Niektoré kupovaný henna obsahuje kovové soli, ktoré reaguje na peroxid vodíka, ktorý sa používa vo vlasoch osvetlením. To môže viesť k nepredvídateľným výsledkom, ako sú zelené alebo modré tóny vo vlasoch. Henna je zdravý spôsob, ako pre farbenie vlasov, ak sú používané žiadne kovové soli.