Vypadávanie vlasov pričiny

Aj z priemernej ženy dokážu spraviť očarujúcu krásku, najmä, ak sú husté, lesklé, rozkošné. Už od pradávna predstavujú korunu krásy a preto by ich každá z nás rada mala čo najbohatšie. Čo však, ak sa vám doposiaľ zdravá hriva začne strácať pred očami?

100 alebo viac?Jeseň a jar sú pre vlasy najkritickejším obdobím, čo ľahko spozorujete podľa ich zvýšeného vypadávania. Ide o celkom bežnú záležitosť a tento prechodný stav sa časom upravuje. Za všeobecný zdravý priemer sa považuje sto vypadnutých vlasov denne. Každý dospelý človek má na hlave 100 až 200 tisíc vlasov, životnosť jedného je individuálne tri až päť rokov. K vypadnutiu dochádza, keď vlas po fáze rastu prechádza do fázy pokoja. V tomto prípade sa niet čoho obávať, lebo prirodzenou cestou vypadnutý vlas je vzápätí nahradený novým.
Biť na poplach je treba až vtedy, keď vlasy strácame v oveľa väčšej miere, prípadne dlhodobo. Niekedy postačí len malá zmena, šetrnejšie zaobchádzanie, či zvýšená starostlivosť, vypadávajúce vlasy však môžu taktiež signalizovať vážne zdravotné problémy. Preto vašu momentálnu situáciu zvážte a podľa toho konajte.

Nešetrné zásahy a ľahostajnosťNajčastejšou príčinou zlej kvality ženskej hrivy býva zlé zaobchádzanie. Časté žehlenie, fénovanie, kulmovanie, natáčanie, prílišné sťahovanie do chvostu, farbenie, melírovanie, tupírovanie, afro účesy, či dredy a mnohé iné nešetrné procedúry dokážu narobiť viac škody ako osohu. Je síce nepochybne očarujúce, že vaše vlasy vyzerajú ako z módneho časopisu, robte to však s mierou. Aj ony potrebujú svoj time-out, čas na regeneráciu a zotavenie.
Ak nie ste ochotné nechať ich vyniknúť vo svojej prirodzenej kvalite, tak ich aspoň pravidelne rozmaznávajte. Doprajte im zábaly a vlasové masky, umývajte vlažnou vodou a šampónom s neutrálnou hodnotou pH, rozčesávajte až suché a fénujte studeným vzduchom vo vzdialenosti aspoň dvadsať centimetrov.
Veľmi osožné sú zábaly z olivového, slnečnicového, jojobového, či kokosového oleja. Ak pridáte dve lyžice medu, pár kvapiek citrónu a jeden žĺtok, regeneračná procedúra bude ešte ozdravujúcejšia. Vlasy prikryte igelitovou čiapkou, zabaľte do uteráka a   nechajte pôsobiť čo najdlhšie, hoci aj celú noc.

Zlý životný štýl, či zdravotný stavZvýšené vypadávanie vlasov nastáva i v období veľkého stresu, či nadmernej psychickej záťaže. Môže byť tiež signálom deficitu určitých výživných látok, najmä vitamínu B, C, E, H, určitých minerálov a aminokyselín. Striedanie diét s obdobiami prejedania nielenže budú mať negatívny vplyv na vašu postau a psychiku, otrasne na tom budú i vlasy. Preto sa snažte udržať vždy životosprávu v harmónii, stravujte sa racionálne, doprajte si dostatočné množstvo oddychu i spánku a buďte v duševnej pohode.
Aby bol váš jedálniček vlasovo vyživujúci, obohaťte ho o každodenný príjem mlieka a mliečnych výrobkov, najmä tvrdého syra, ako i orieškov, konkrétne arašidov a mandlí. Nezabúdajte aj na konzumáciu húb, morčacieho mäsa, obilných klíčkov, malín, avokáda a pravidelne zaraďujte spotrebu žĺtok, pečeni a pšenice. Zabezpečíte si tak pokrytie potrebnými hodnotnými látkami.   

Dôsledok chorobyRast i kvalitu vlasov vo veľkej miere ovplyvňuje hormonálny systém. Preto jednou z najčastejších príčin nadmerného vypadávania vlasov môže byť i zlá činnosť štítnej žľazy. Pokiaľ u seba taktiež pozorujete častú únavu, nervozitu, kolísanie váhy, či zmenu kvality pokožky, môže ísť práve o zníženú alebo zvýšenú činnosť štítnej žľazy. Nárazové, prípadne lokálne vypadávanie vlasov môže nastať aj pri poruchách imunitného systému až autoimunitných ochoreniach.
Nielen choroba priamo, ale i pravidelné užívanie liekov môže byť príčinou zvýšenej straty vlasového porastu. Takéto nepríjemné vedľajšie účinky sa vyskytujú najmä pri medikamentóznej liečbe vysokého krvného tlaku, trombózy a dny. Pokiaľ sa chystáte do exotiky a preventívne užívate antimaláriká, vypadávanie môže byť sprievodným javom. Rizikové sú tiež zdanlivo neškodné kovy vo vašich zuboch v podobe plomb.